czyja_zguba_blog_post_image

Czyja zguba? Radzimy jak ustrzec się przed zgubieniem cennych rzeczy

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Agnieszka
24.06.2020

Zbliża się okres wakacyjny, a ponieważ lato zawsze sprzyja podróżom i dużo częstszemu spędzaniu czasu poza domem, to warto wiedzieć jak uchronić siebie od zgubienia w tłumie turystów własnego dziecka lub kluczy od samochodu na plaży za pomocą kilku elektronicznych gadżetów.

Mini lokalizator

Dla kogo? Każdego zapominalskiego i zapominalskiej! Mini lokalizator z nadajnikiem GPS, z wymiennymi bateriami lub ładowany, który ma wiele zastosowań. Możesz go przypiąć do mniejszych lub większych rzeczy typu klucze, portfel, plecak, które często nosisz przy sobie. Kieszonkowy mini lokalizator może być też przeznaczony do wszystkich sytuacji, w których niezbędne jest monitorowanie lokalizacji i historii przemieszczeń np. podczas przebywania dziecka poza domem czy samodzielnych wycieczek osób w podeszłym wieku, a także naszych czworonożnych przyjaciół. Mały, poręczny, łatwo go przypiąć do różnych rzeczy, dyskretny i wszędzie się zmieści. Do pełnego korzystania z danych przekazywanych przez lokalizator potrzebna jest aplikacja na telefon.

czyja_zguba_w_tekscie

Gwizdek z GPS

Gwizdek alarmowy przeznaczony głównie dla dzieci i młodzieży oraz kobiet jako gadżet do wykorzystania w sytuacjach trudnych i stresujących. Dzięki temu, że współpracuje ze smartfonem, wystarczy gwizdnięcie lub przytrzymanie przycisku alarmowego, by wysłać najbliższym informację o sytuacji zagrożenia w formie SMSa, wiadomości email a nawet połączenia telefonicznego. Wymaga synchronizacji ze smartfonem i nie jest już tak dyskretny jak lokalizator. Jest odpowiedni dla osób dorosłych i większych dzieci, które będą potrafiły go użyć w odpowiedniej sytuacji.

Zegarek z lokalizatorem

Zegarki z GPS nadają się głównie dla większych dzieci. Tu wybór jest niemal tak szeroki jak asortyment smartfonów. Głównie oferują nadajnik GPS, wbudowany alarm i funkcję dzwonienia. Dobre zastępstwo dla aktywnych dzieci, którym często zdarza się zgubić lub upuścić swój telefon. Są na rynku wersje, które posiadają dodatkowo aparat i kilka gier. Na pewno warto zwrócić uwagę na wodoodporną obudowę i pojemność baterii. Jednak najbardziej przydatne funkcje to „geo-ogrodzenie”- oznacza to, że można za pomocą aplikacji na telefonie ustawić zasięg w metrach, po którym może się poruszać dziecko od wyznaczonego punktu (najczęściej domu). Gdy wyjdzie poza wyznaczony obszar, powiadomienie zostaje wysłane na telefon i maila rodzica. Inną ciekawą funkcją, (o której dziecko nie musi wiedzieć😉), jest zdalny podsłuch - możemy w dowolnym momencie połączyć się z zegarkiem za pomocą telefonu i posłuchać co robi dziecko. Aby w pełni korzystać z opcji połączeń głosowych i wiadomości, należy wykupić abonament w dowolnej dostępnej w kraju sieci. Część z nich oferuje pakiety już od kilku złotych miesięcznie.

czyja_zguba_w_tekscie2

Aplikacja na telefon

Ze względu na bardzo szeroką gamę dostępnych aplikacji, które współpracują z różnymi systemami operacyjnymi, nie będę się rozpisywać o nich zbyt długo. Przetestowane w rodzinie mam dwie, jedną na iOS i jedną na Androida (dostarczaną przez Google). Obie bardzo podobne w swoich funkcjonalnościach. Produkt Apple Find My Friends może pozwolić uniknąć pisania wiadomości „gdzie jesteś?” 10 razy dziennie, bo rodzice mogą używać tego narzędzia, by stale monitorować, gdzie przebywa ich dziecko w czasie rzeczywistym. Find My Friends obsługuje też powiadomienia, gdy dziecko opuści lub dotrze do określonego miejsca. Z kolei usługa Find My iPhone pozwoli namierzyć zgubione urządzenia Apple’a i usunąć z nich zdalnie prywatne dane. W telefonach z androidem korzystamy z aplikacji Family Link, która oprócz namierzania w czasie rzeczywistym oferuje też ustawianie limitów dostępów na telefon, czasu uśpienia telefonu, konkretne godziny korzystania z gier lub netflixa, czas uśpienia telefonu i wszystkie inne opcje w ramach kontroli rodzicielskiej - ale to temat na inny artykuł 😊.

czyja_zguba_w_tekscie3


O autorze

Agnieszka
Agnieszka, team leader w dziale AP Finansów Demant
Z Demant związana od 2014 roku, gdy Dział Finansów liczył sobie zaledwie 8 osób. Zarażona fascynacją liczbami i procesami księgowymi przez siostrę, kontynuuje swoją drogę zdobywając kwalifikacje zawodowe w zakresie rachunkowości, zarządzania i systemów księgowych. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunku europeistyka, której pasją jest historia współczesna, biografie i literatura faktu. Jako członek Rady Pracowniczej w Demant przenosi w czyn troskę o środowisko pracy i współpracowników. Prywatnie szczęśliwa mama dwóch córek w wieku szkolnym uwielbiająca jazdę na rowerze.