Co dalej? - Czyli jak znaleźć dobrą pracę po studiach?

Czas czytania artykułu: 5 minut
by Małgorzata
27.01.2022

Pod koniec listopada przeprowadziliśmy pierwszy live z cyklu „Co dalej?”.
„Co dalej?” to spotkania podczas których nasi specjaliści wspominają czasy studenckie i odpowiadają na istotne pytania dotyczące początków swojej kariery, praktyk zawodowych, gdzie i jak szukać pracy w swoim zawodzie.
W pierwszym filmie rozmawialiśmy z naszymi pracownikami z Działu Jakości. W dzisiejszym artykule przytoczymy kilka pytań i odpowiedzi, które padły podczas live.
Zapraszam do wywiadu z naszymi pracownikami: Mirkiem, Agatą oraz Asią.

Czy wiedza, którą dowiedziałaś się na studiach była zbieżna z tym, czym się zajmujesz?
Asia - Częściowo tak. Studiowałam Zarządzanie i Inżynierię Produkcji. Podczas studiów zdobyłam wiedzę teoretyczną z zakresu Systemu Zarządzania Jakością, metod i narzędzi jakościowych, tematy związane z procesami produkcyjnymi, analizą danych – umiejętność obsługi Excela, język angielski. To wszystko pomaga mi w codziennej pracy.

Agata - To jest dosyć trudne pytanie jak dla mnie, ponieważ z wykształcenia jestem biotechnologiem, ale skończyłam studia podyplomowe z zarządzania jakością i w tej kwestii jak najbardziej wykorzystuję wiedzę ze studiów. Trzeba też wziąć pod uwagę, to że każdy zakład pracy jest inny i dopiero tak na prawdę w pracy uczymy się części praktycznych, ale ważne jest posiadanie wiedzy teoretycznej.

Czy musiałeś się dodatkowo dokształcać?
Mirek - Studia nie są w stanie przygotować nas do pracy na 100%. W zależności od wybranej ścieżki zawodowej mogą być wymagane różne certyfikaty czy szkolenia specjalistyczne. Poza tym, uczelnie nie są w stanie nadążać za wszystkimi nowinkami technologicznymi wykorzystywanymi w przemyśle. W związku z tym dodatkowe szkolenia są potrzebne, by dalej się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Dodatkowo, w pracy rozwija się umiejętności miękkie takie jak komunikacja, praca w zespole, czy bycie liderem i koordynatorem zespołu.

Asia – Nie musiałam robić dodatkowych studiów. Rola inżyniera to analityczny umysł, otwarty na wszelkie zmiany oraz ciągłe doskonalenie. Obecnie dokształcam się wewnątrz firmy poprzez szkolenia. Rozwijam się także poprzez realizowane zadań w pracy codziennej, które na początku wydają się „głęboką wodą” i czymś nie do zrobienia, a w rezultacie kończą się kolejnym fajnym doświadczeniem.

Czy warto robić praktyki zawodowe?
Mirek - Jestem najlepszym przykładem, że praktyki pozwalają na zdobycie ciekawej pracy. Moja przygoda z firmą zaczęła się od studenckiego trzymiesięcznego stażu, podczas którego poznałem świat produkcji elektroniki. Po jego zakończeniu wróciłem na uczelnie, by zdać ostatni semestr. Nie był to jednak koniec mojej przygody z Demant. Jeszcze przed obroną skontaktował się ze mną rekruter z pytaniem, czy nie jestem zainteresowany stanowiskiem Inżyniera Jakości w tym samym obszarze, w którym byłem na praktykach. „Dlaczego nie”? Rozmowa poszła na tyle dobrze, że zostałem zatrudniony.
Mam jeszcze radę dla osób, które mają praktyki jeszcze przed sobą – warto wybrać firmę, w której faktycznie będziecie coś robić a nie tylko odbębnicie swoje. Pozwoli Wam to zdobyć nowe, cenne umiejętności, które będziecie mogli wykorzystać w przyszłości. Ważne jest również zaangażowanie i pozostawienie dobrego wrażenia po sobie – to sprawi, że będzie zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę w danej firmie.

Które z nabytych umiejętności podczas studiów okazały się najbardziej przydatne w pracy?
Asia - Studia uczą pewnego sposobu myślenia, metodyki, „kombinowania”. Podświadomie uczymy się szukać rozwiązań, szukać odpowiedzi na pytania, szukania wszędzie, aby osiągnąć to co nam potrzebne.
W pracy inżyniera również jest to ważne, radzenie sobie z problemami, usprawnianie procesów, poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Oprócz tego na pewno znajomość Excela oraz analitycznego myślenia.

Czy po kierunku technicznym jest praca?
Mirek - Kończąc Automatykę i Robotykę miałem do wyboru różne kierunki rozwoju zawodowego. Część ludzi z mojego roku pracuje jako programiści, inni w szeroko rozumianym utrzymaniu ruchu, czy pokrewnych obszarach związanych z elektryką bądź elektroniką. Ja zostałem Inżynierem Jakości.

Jeśli Was zainteresowaliśmy to zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z live.Link poniżej.

Co dalej? - Studia techniczne

 

 

O autorze

Małgorzata
Małgorzata, Internal Trainer
Przyszłam do Demant na praktyki w 2017 r. i zostałam na dłużej. W naszej firmie dbam o to, aby potrzeby szkoleniowe pracowników były spełnione. Prywatnie Netflix to mój ulubiony sposób spędzania czasu i z serialami jestem na bieżąco.