TechTalk, czyli spotkania w duchu IT i nie tylko

by Kuba
21.11.2022

 Jakub: Jak powstała inicjatywa TechTalków? 

Maciej: Inicjatywa powstała niedługo po założeniu naszego site'u w Warszawie, czyli ponad 6 lat temu. Inicjatorem byłem Mirosław Majczak. TechTalki mają hasło przewodnie Share, Learn, Inspire. Na tym właśnie nam zależy, aby dzielić się wiedzą, uczyć od siebie i przede wszystkim inspirować nawzajem – to cele, które nieustannie przyświecają temu przedsięwzięciu, od pierwszego meetupa.

Jakub: Kim są prelegenci? Na jakich zasadach są wybierani?

Maciej: Pracownicy sami się do nas zgłaszają. Czasami zachęceni przez kolegów, koleżanki lub przełożonych. Nie ograniczamy się w żaden sposób tematycznie. Obserwujemy zakres zaplanowanych tematów i staramy się aby prelegenci reprezentowali różne działy oraz dziedziny obecne w naszej organizacji.

techtalk_czyli_-spotkania_w_duchu_it_i_nie_tylko_grafika_w_tekscie_1

Jakub: Czy ja też mogę wystąpić?

Maciej: Tak.  Twoje wątpliwości rodzi zapewne Tech w nazwie. Niech to nie będzie dla nikogo mylące, nie zawężamy się do szeroko pojętego IT. Odbyło się już wiele prezentacji, które dotyczyły innych obszarów. Agata Łoza prezentowała podstawy języka migowego. W ramach TechTalka odbył się także wywiad z pracownikiem Oticon, który jest jednocześnie użytkownikiem aparatu słuchowego i zaprezentował swoją historię korzystania z naszych produktów i to, jak dołączenie do organizacji zmieniło jego perspektywę. Nawet pojawił się temat, jak działać roli producenta wystąpień teatralnych.

Jakub: Co jest największym wyzwaniem podczas organizacji tego projektu?

Maciej: Po przerwie w TechTalkach, wymuszonej pandemią,, potrzeba dzielenia wiedzą stała się bardzo widoczna. Lista tematów sięga na wiele miesięcy do przodu i czasem trudno jest powiedzieć komuś, kto dopiero się zgłosił, że jego wystąpienie odbędzie się za kilka lub kilkanaście tygodni.

Jakub: Któryś z TechTalków zapadł ci w pamięci ze szczególnego powodu?

Maciej: Jeden z naszych kolegów, który w tamtym czasie jeszcze studiował, przeprowadził TechTalka z korytarza uczelni, bo akurat jego wystąpienie zbiegło się z innymi obowiązkami. Trzeba przyznać, że była to dość nietypowa sytuacja, ale wystąpienie się udało.

techtalk_czyli_-spotkania_w_duchu_it_i_nie_tylko_grafika_w_tekscie

Jakub: Jakie są wasze plany na przyszłość? Chcecie w jakiś sposób rozwijać tę formułę?

Maciej: Chcemy zwiększyć liczbę prelegentów z innych oddziałów. Odwiedzili nas już koledzy ze Szczecina z produkcji aparatów. Z Kopenhagi przyjechał specjalista od patentów, który opowiadał o procesie patentowym na nasze produkty. W bardziej odległej przyszłości planujemy przedstawiać prelegentów spoza organizacji, którzy są rozpoznawalnymi ekspertami w swoich dziedzinach.

Jakub: OK, właśnie przeczytałem artykuł i chciałbym wziąć udział w TechTalku, co muszę zrobić?

Maciej: Żeby wystąpić, wystarczy, że chętna osoba zgłosi się do jednego z moderatorów: Joao Silva, Maciej Płochocki, Robert Skarżycki, Piotr Połatyński, Adam Gajdziński , Albert Skłodowski.

Taki moderator staje się następnie „opiekunem” prelegenta. Omawiany jest pomysł, ustalany termin, a dwa tygodnie przed wystąpieniem, moderator kontaktuje się z wybraną osobą i sprawdza, jak idą przygotowania. W dniu wystąpienia moderator/opiekun zjawia się na wydarzeniu wraz z prelegentem.

O autorze

Kuba
Jakub, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Z reklamą związany od zawsze. W Demant jest odpowiedzialny za komunikację w Internecie. Z natury ciekawy ludzi, a ściślej tego, co nimi kieruje. Prywatnie in-game photographer, interesuje się samolotami i jest fanem historii, której poznawanie traktuje, jak czytanie powieści. Ma 100 pomysłów na minutę i lubi tworzyć nieoczywiste analogie do codziennych sytuacji.