motywacja_w_pracy_blogpostimage

A Ty? Co robisz, żeby utrzymać swoją motywację w pracy?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Joanna
04.08.2023

Motywowanie zespołu jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania, ponieważ zadowoleni i zaangażowani pracownicy są bardziej produktywni, lojalni i skłonni do podejmowania dodatkowych wysiłków.

motywacja_w_pracy_w_tekscie_1

Oto kilka sposobów, jak manager może motywować swój zespół:

 1. Jasne cele i wizja
  Manager powinien zapewnić zespołowi wyraźne cele, zarówno krótko-, jak i długoterminowe. To pomoże pracownikom zrozumieć, jak ich praca przyczynia się do osiągnięcia sukcesów organizacji, co wzbudzi w nich poczucie celu i znaczenia.
 2. Komunikacja
  Ważne jest regularne i otwarte komunikowanie się z zespołem. Manager powinien być dostępny dla pracowników, słuchać ich opinii i uwag, a także informować ich o postępach i zmianach w firmie. Wspólna komunikacja buduje zaufanie i pozwala pracownikom czuć się bardziej zaangażowanymi.
 3. Rozwój zawodowy
  Manager powinien wspierać rozwój zawodowy swojego zespołu, oferując szkolenia, warsztaty i możliwości awansu. Dbanie o rozwój pracowników pokazuje im, że firma inwestuje w ich przyszłość i docenia ich potencjał.
 4. Docenianie osiągnięć:
  Pozytywne wzmocnienie jest silnym narzędziem motywacyjnym. Manager powinien doceniać i nagradzać pracowników za ich osiągnięcia i wysiłki. Może to być w formie pochwały publicznej, bonusów, dnia wolnego czy innych form uznania.
 5. Uznawanie indywidualności
  Każdy pracownik jest inny, ma inne potrzeby i motywacje. Manager powinien być wrażliwy na indywidualne różnice i dostosowywać podejście do motywowania poszczególnych członków zespołu.
 6. Budowanie zespołowego ducha
  Organizowanie wspólnych wydarzeń, takich jak spotkania integracyjne czy wyjścia poza biuro, może pomóc w budowaniu więzi w zespole i wzmocnić poczucie wspólnoty.
 7. Wyzwanie i odpowiednie zadania
  Zapewnienie pracownikom odpowiednich wyzwań i odpowiedzialności daje im możliwość rozwijania swoich umiejętności i poczucia osiągnięcia celów. Zadania powinny być realistyczne i dopasowane do umiejętności pracowników.
 8. Sukces zespołu, a cele osobiste
  Manager może pomóc pracownikom zrozumieć, w jaki sposób sukcesy w pracy mogą wpływać na ich cele osobiste i aspiracje. Powiązanie tych dwóch sfer może być silnym motywatorem.
 9. Współpraca i wsparcie
  Dobre relacje w zespole i wsparcie kolegów pracy mają duży wpływ na motywację. Manager powinien wspierać współpracę i pozytywne zachowania między członkami zespołu.
 10. Słuchanie i uczenie się od zespołu
  Motywowanie zespołu wymaga elastycznego podejścia. Manager powinien stale słuchać opinii i informacji zwrotnych od pracowników, aby dostosować swoje działania i podejście motywacyjne.

Powyższych 10 punktów to tylko kilka tipów, które pozwolą skutecznie utrzymać i poprawiać motywację zespołu, a wymaga to od managera: empatii, zaangażowania i odpowiedniej komunikacji.

motywacja_w_pracy_w_tekscie_3

Pamiętajmy jednak, że każdy pracownik powinien indywidualnie pracować nad swoją motywacją, co będzie się przekładać na jego satysfakcję w pracy. Jak to zrobić?

 1. Zdefiniuj cele
  Wyobraź sobie, co chcesz osiągnąć w pracy i sprecyzuj swoje cele.
 2. Rozbij cele na etapy
  Podziel większe cele na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia kroki. To pomoże Ci zobaczyć postępy i utrzymać motywację na dłuższy czas.
 3. Wykorzystaj swoje pasje i mocne strony
  Skoncentruj się na zadaniach, które czerpiesz przyjemność z wykonywania i wykorzystuj swoje unikalne umiejętności, aby być bardziej zaangażowanym w swoją pracę.
 4. Twórz listy zadań
  Codziennie twórz listę zadań do wykonania. To nie tylko pomoże Ci skoncentrować się na najważniejszych rzeczach, ale również pozwoli zaznaczać wykonane zadania, co jest bardzo motywujące.
 5. Nagradzaj siebie
  Za każdym razem, gdy osiągniesz jakiś ważny krok w kierunku swoich celów, nagradzaj siebie. Może to być drobny upominek, chwila relaksu czy coś, co sprawia Ci radość.
 6. Poznaj swoje postępy
  Śledź swoje osiągnięcia i postępy w pracy. Zapisuj, co udało Ci się zrobić i jakie rezultaty osiągnąłeś. To pozwoli Ci zobaczyć, jak wiele osiągasz i utrzymać motywację na wysokim poziomie.
 7. Ustal harmonogram pracy
  Stwórz harmonogram pracy, który pozwoli Ci efektywnie wykorzystać czas i unikać niepotrzebnych przestoju. Ułatwi to osiągnięcie celów w wyznaczonym czasie.
 8. Wypracuj pozytywne myślenie
  Skoncentruj się na pozytywnych aspektach swojej pracy i wyzwaniach. Unikaj negatywnych myśli i naucz się z trudności, widząc je jako szansę do nauki i rozwoju.
 9. Wprowadzaj innowacje
  Szukaj sposobów na doskonalenie swojej pracy, wprowadzaj nowe rozwiązania i technologie. To pomoże Ci unikać rutyny i utrzymać zainteresowanie tym, co robisz.
 10. Dbaj o siebie
  Pamiętaj o tym, że automotywacja wymaga dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Dbaj o swoje zdrowie, odpoczywaj, prowadź aktywny tryb życia i znajduj czas na swoje pasje poza pracą.

motywacja_w_pracy_w_tekscie_2

Automotywacja to umiejętność, którą można rozwijać i doskonalić. Praca nad nią przyniesie Ci korzyści zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej, pomagając utrzymać pozytywne nastawienie i zaangażowanie w to, co robisz.

Pamiętajmy, że praca nad motywacją pracownika to nie jest zadanie jedynie dla managera. Powinniśmy świadomie podchodzić do naszych zadań i rozwoju. Duży wpływ na nasz komfort w pracy mamy właśnie my, pracownicy! 

Bycie zmotywowanym przekłada się na bycie skutecznym, usatysfakcjonowanym i po prostu spełnionym w swoim życiu zawodowym. Proponuję więc zamienić oczekiwania na realne działania. Sami zacznijmy pracować nad naszą motywacją, żeby móc oczekiwać od naszych przełożonych wsparcia w tym obszarze. Większość tygodnia spędzamy właśnie w pracy, więc warto zadbać o siebie!

Powodzenia w Twojej przemianie, ja już 3mam za Ciebie kciuki!

O autorze

Joanna
Joanna, Senior Recruitment Specialist
Absolwentka Filologii Polskiej, od 10 lat związana z branżą HR. Uwielbia śledzić i być na bieżąco ze zmianami na rynku pracy, a zdobyte informacje wykorzystuje, by z jak największą energią i zaangażowaniem realizować procesy rekrutacyjne oraz dbać o dobre doświadczenia pracowników i kandydatów. Prywatnie śpiewająca mama, która kocha spędzać czas na świeżym powietrzu, najlepiej w dobrym towarzystwie przyjaciół i rodziny!