Aromat świątecznej magii zamknięty w słoiku

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Aleksandra
23.11.2023

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Kojarzy się z ciepłem, obecnością bliskich oraz uśmiechem. To czas, w którym nasze oczy napawają się widokiem charakterystycznych dekoracji, słuch raduje dźwięk dzwoneczków i okazjonalnych piosenek, a węch doświadcza zapachów, które przywołują wspomnienia i tworzą wyjątkową atmosferę.

 

Zapach pierników, pomarańczy i goździków, wanilii, cynamonu oraz oczywiście choinki wywołuje uśmiech i otula ciepłem w długie zimowe wieczory. Aromaty te możemy śmiało wykorzystać, by przywołać urok oraz spotęgować magię świąt.

Moja propozycja na dziś: zamknąć zapach świąt w samodzielnie przygotowanej świecy i podarować ją komuś bliskiemu. Jestem zdania, że to znakomity pomysł na upominek w duchu eko i DIY. Co więcej, cieszy on nie tylko obdarowanego, ale i osobą tworzącą.

Podpowiem Ci więc, jak samodzielnie przygotować święcę z biodegradowalnego wosku sojowego, którego zaletami są naturalne pochodzenie, dłuższy czas palenia, znacznie mniejsza ilość wytwarzanego dymu w porównaniu do świec parafinowych oraz brak toksyn szkodliwych dla naszego zdrowia.

Potrzebne przybory 1

Potrzebne przybory 2

Potrzebne przybory 3 

Potrzebne przybory 4

Oto, czego będziesz potrzebować:

  • wosku sojowego (ilość w zależności od rozmiaru naczynia na świecę, osobiście odmierzam 1 i 1/3 pojemności naczynia, w którym ma się znajdować świeca),
  • knota do świecy,
  • szklanego pojemnika na świecę – możesz skorzystać ze słoika po dżemie, albo rzadziej używanej szklanki (zaletą wosku sojowego jest to, że jest olejem pochodzenia naturalnego i można go łatwo usunąć, np. myjąc naczynie w zmywarce),
  • olejku zapachowego,
  • patyczka do utrzymania knota we właściwej pozycji,
  • naczynia do kąpieli parowej,
  • dodatków, które pozwolą na udekorowanie słoika.

Kiedy masz te wszystkie składniki w zasięgu swojej ręki, możesz zacząć przygotowywanie świątecznej świecy sojowej.

Krok 1

Włóż wosk sojowy do garnka lub kubka żaroodpornego. Rozpuść go w kąpieli wodnej na małym ogniu. Ważne, aby wosk się nie zagotował, gdyż straci swoje właściwości.

Krok 2

W trakcie rozpuszczania zanurz mocowanie knota w płynnym wosku, a następnie przytwierdź do dna naczynia, w którym chcesz zrobić świecę. Przytrzymaj. Poczekaj, aż wosk u podstawy knota zastygnie. Alternatywnie możesz użyć kleju na gorąco, ja jednak preferuję bardziej ekologiczne rozwiązania.

Następnie utrzymaj knot we właściwym położeniu, stosując drewniane patyczki lub wykałaczki. Jeśli knot będzie krzywo usytuowany, świeca będzie spalała się nierównomiernie. Część wosku może się wtedy zmarnować. 

 

Krok 3

Gdy wosk jest dokładnie rozpuszczony, dodaj olejek zapachowy. Na każdy kilogram wosku dodajemy maksymalnie 100 ml olejku. Pilnuj, aby w chwili dodawania olejku temperatura wosku nie była zbyt wysoka, aby cały zapach nie wyparował nam podczas preparacji. Ja unikam przekraczania temperatury 50 stopni Celsjusza.

Krok 4

Przelej rozpuszczony wosk z dodatkiem olejku zapachowego do pojemnika na świecę z przytwierdzonym już knotem, ustabilizowanym drewnianym patyczkiem. Upewnij się, że knot jest wyprostowany i na swoim miejscu. W tym momencie możesz jeszcze poczynić korektę kąta nachylenia dla zapewnienia równomiernego spalania się świecy.

Krok 5

Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość. Pozwól świecy schłodzić się i utwardzić. Dla niewielkiej świecy, czas chłodzenia to jakaś godzina, ale warto dać jej co najmniej 24h na tzw. „odpoczynek”, zanim zapalimy knot.

Gdy wosk zmieni stan skupienia z ciekłego na stały, skróć delikatnie knot do odpowiedniej długości. Pamiętaj, że wosk jest nadal miękki, więc użyj ostrych nożyczek, by nadmiernie nie poruszać knotem. To też odpowiedni moment na udekorowanie naczynia.

Osobiście uwielbiam naturalne dodatki, takie jak sznurek, drewniane klamerki lub zawieszki. Jednak to od Ciebie zależy, jak będzie się prezentować świeczka.


Gotowe!

Jestem przekonana, że taki upominek ucieszy i przywoła pozytywne emocje nie tylko w okresie świąt, ale i chwilę po nich. Będzie też bardziej osobisty, gdy dopasujesz zapach lub dekorację do osoby, którą chcesz obdarować. I co ważne, będzie ekologiczny, dzięki zastosowaniu szklanego naczynia, które można powtórnie wykorzystać oraz wosku sojowego, czyli tłuszczu pochodzenia roślinnego.

Teraz wiesz wszystko, co jest potrzebne do przygotowania świątecznej świecy. Zatem już dziś zaplanuj chwilę na kreatywne przekazanie aromatu świątecznej magii najbliższym.

O autorze

Aleksandra
Aleksandra, Employer Branding & Communication Specialist
Czworonogi z gatunku Canis familiaris zdecydowanie zwiększają jej poziom aktywności na świeżym powietrzu. Od 13 lat nie wyobraża sobie popołudnia bez spaceru po leśnych ostępach. Odświeżająca przechadzka sprawia, że chętnie sięga po lekturę, nie tylko tę branżową. Zaś dla totalnej odmiany włącza serial z gatunku post-apo.