Najnowsze technologie druku 3D

Czas czytania artykułu: 5 minut
by Adam
25.11.2021

Czy obecnie szeroko już rozwinięta technologia wytwarzania przyrostowego, nazywana inaczej drukiem 3D osiągnęła niezmienność pod względem innowacyjnych rozwiązań? Czy osiągnięty został stan, w którym skazani jesteśmy na dłuższy bezruch w implementacji nowych możliwości oraz szybszych i przełomowych pod względem jakościowym procesów? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu, w którym postaram się przybliżyć poziom konkurencyjności i rozwój nowych technologii  w branży wytwarzania przyrostowego za pomocą żywic światłoutrwaldzalnych.

Na początku października  inżynierowie z Demant uczestniczyli w corocznym szkoleniu obejmującym najnowsze technologie druku 3D organizowanym przez autoryzowanego w Grupie dostawcę tych technologii. W ramach  naszej współpracy biznesowej z tą firmą, mamy możliwość nie tylko zapoznać się z nowymi produktami, jakie są w ofercie, ale również omówić istotne pod względem naszej produkcji możliwości optymalizacji procesów wytwarzania.  Dodatkowo praktyczne utrwalanie wiedzy i umiejętności w zakresie przeprowadzania napraw i prewencyjnych przeglądów stanu maszyn, uczy nas szybszego reagowania na pierwsze symptomy potencjalnej usterki i minimalizacji czasu potrzebnego na jej usunięcie. Jednym z najciekawszych momentów szkolenia jest zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami i próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: jaki może mieć to wpływ na proces produkcji aparatów słuchowych? czy jest szansa na zastosowanie takich rozwiązań i uzyskanie mierzalnych wyników pod względem szybkości i jeszcze lepszej jakości realizowanej produkcji? czy jest to rozwiązanie do którego dążymy? Zaczyna się czas analiz i rozmów w naszym pracowniczym gronie, podczas, których przyświeca nam jeden cel: wykorzystanie wiedzy i najnowszych rozwiązań technologicznych do maksymalnej optymalizacji produkcji aparatów słuchowych.

Mieliśmy okazję zapoznać się między innymi z rozwiązaniem związanym z automatycznym odcinaniem zakończonego wydruku od platformy budującej. Dzieję się to za pośrednictwem mechanizmu z ostrą brzytwą. Odcięty wydruk wpada do zamontowanego pojemnika, a platforma budująca przechodzi do realizacji kolejnego wydruku, który możemy wcześniej w postaci pliku przesłać do drukarki i zaprogramować w określonej przez nas kolejności realizacji. Odcięty plaster z wydrukowanymi modelami możemy wyjąć z koszyczka w każdej dowolnej chwili celem przeprowadzenia dalszych czynności związanych z procesem produkcyjnym.


Innym, a zarazem najważniejszym aspektem zaprezentowanych nowych modeli drukarek 3D jest wyświetlanie obrazu w oparciu o najnowszą generację projektorów – w rozdzielczości 4K z wykorzystaniem technologii XPR, czyli dynamicznej zmiany położenia piksela.
Nowatorska technologia XPR pozwala na zmianę położenia każdego piksela do 4 razy w ciągu każdej sekundy. Technologia ta mając zastosowanie w najnowszych telewizorach pozwala uzyskać bardzo wyraźny obraz na największych matrycach. Ludzkie oko bowiem nie jest w stanie dostrzec ruchu pojedynczego piksela na matrycy w ciągu jednej sekundy. Podobnie jest przy najnowszych drukarkach 3D. Wyświetlany element jest na tyle wyraźny, że można diametralnie zwiększyć powierzchnię wyświetlanego obrazu. W efekcie tego jesteśmy w stanie wydrukować w tej samej jednostce czasu  nawet do 70% modeli więcej, w zależności od rozmiaru.
Bez wątpienia możliwość zwiększenia tak dużej ilości drukowanych modeli można nazwać kolejnym, ważnym krokiem w rozwoju tej branży.

Kolejną propozycją jest nowy model drukarki z projektorem o rozdzielczości 4K i praktycznie identycznym obszarem roboczym powierzchni wyświetlanego obrazu. To rozwiązanie oferuje możliwość wytwarzania modeli z różną, możliwą do dowolnego zdefiniowania grubością każdej warstwy.


Sekcje procesu wytwarzania przyrostowego z podziałem na tzw. plaster, struktury podporowe i model obudowy aparatu lub wkładki wewnątrzusznej.

Jako inżynierowie z Działu Produkcji Aparatów Wewnątrzusznych wspólnie z  Globalnym Działem Inżynierii i Technologii pracujemy nad tym, aby znaleźć i adaptować najlepsze rozwiązania druku 3D, które pozwolą nam na stałe usprawnianie procesów produkcyjnych. Jest to bardzo ważna i wymagająca obszernej analizy praca, która w efekcie może przynieść wiele korzyści dla poszczególnych etapów powstawania aparatów słuchowych

O autorze

Adam
Adam, senior production support engineer
W Demant od 2014 roku. Najbardziej interesuje go technologia drukowania 3D , innowacyjne technologie oraz lean manufacturing. Prywatnie miłośnik piłki nożnej dobrego kina oraz książek o tematyce militarnej i sensacyjnej.