SMD - czyli co się kryje w świecie Surface Mounted Devices

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Oliwia
18.11.2020

Surface Mounted Devices, czyli lutowanie powierzchniowe, to sposób nakładania komponentów elektronicznych na płyty w procesie maszynowym. Dział SMD powstał w 2008 roku i to właśnie tutaj produkowane jest serce każdego produktu, czyli płytka PCA.

smd_w_tekscie1

Część produkcji jest dedykowana wytwarzaniu płyt PCA. Są one ważnymi komponentami urządzeń do diagnozowania ubytku słuchu, stosowanych w szpitalach, klinikach czy zakładach dobierających aparaty słuchowe. Niektóre urządzenia potrafią zdiagnozować wadę słuchu już w pierwszych dniach życia dziecka.

smd_w_tekscie2

Druga część produkcji Działu SMD dotyczy urządzeń, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie użytkownikom aparatów słuchowych. Powstają tu płyty do adapterów, które łączą aparat słuchowy z telewizorem, mikrofony, przekaźniki, piloty, a także ładowarki do aparatów słuchowych.

smd_w_tekscie3

Cały proces rozpoczyna się w parku maszynowym od nadruku pasty lutowniczej na czystą płytę PCB. Następnie montowane są na niej komponenty elektroniczne w procesie maszynowym. Po inspekcji wizualnej taka płyta trafia do pieca i następuje proces lutowania. Kolejnym etapem jest kontrola AOI - Automatic Optical Inspection, która posługując się obrazem 3D, weryfikuje zgodność produktu z przyjętymi normami. Zweryfikowana płyta trafia na HMD, czyli montaż komponentów przewlekanych, gdzie wgrywane jest na nią oprogramowanie. Tak przygotowana płyta PCA staje się gotowym produktem, który jest montowany z finalnym urządzeniem bezpośrednio przez część Działu Produkcji – Assembly bądź przez Dział Diagnostyki.


O autorze

Oliwia
Oliwia, team leader w Dziale Produkcji