7 sposobów na poprawienie koncentracji w pracy

Czas czytania artykułu: 4 miniuty
by Adam
10.06.2020

Aż 60% ludzi odczuwa w pracy presję, próbując wykonać kilka rzeczy w tym samym czasie. Dowiedz się, co najbardziej przeszkadza nam w koncentracji i co możemy zrobić, aby ją poprawić.

Pracujesz nad zadaniem i nagle orientujesz się, że od kilkunastu minut zdążyłeś zainteresować się innymi tematami, żadnego z nich nie dokończając. Brzmi znajomo? Zastanawiasz się wtedy gdzie skończyłeś, co chciałeś zrobić i nagle Twój wysiłek jest niweczony SMS-em od ukochanej lub telefonem służbowym? Dochodzi jeszcze przerwa na kawę, aby się zresetować i wrócić na tory. Mijają godziny, a Twoje zadania nie idą, jak powinny.

Ten problem, w różnym stopniu, dotyczy większości z nas. Aż 60% ludzi czuje w pracy presję, próbując sprostać kilku rzeczom naraz.

koncentracja_w_tekscie2

Przyczyną podobnych wyzwań może być niewłaściwa koncentracja. Przeczytaj o siedmiu sposobach na wzmocnienie koncentracji i ciesz się efektywną pracą:

1. Świadomość - nasz mózg potrzebuje zarówno momentów koncentracji, jak i rozluźnienia uwagi. Według naukowców, w ciągu dnia potrzebujemy czasu na autentyczną przerwę, podczas której zatopimy się w marzeniach bądź pozwolimy sobie na krótką drzemkę, zyskując w ten sposób energię na koncentrację wtedy, kiedy jest nam najbardziej potrzebna. Jak myślisz, dlaczego dzieci w szkole mają pauzy i wietrzenie klasy co 45 minut? Pamiętaj o przerwach pomiędzy zadaniami i spotkaniami.

2. Dobre nawyki. Jeśli to możliwe, nie zaczynaj dnia od czytania maili w domu, nie kończ go również w ten sposób. Zacznij dzień od ćwiczenia uwagi (np. modlitwa/medytacja). W przeciwnym razie marnujesz energię. Zostaw ją na zadania w pracy, wykonasz je szybciej i będziesz szczęśliwszy i mentalnie świeższy. Co ogromnie ważne – wejdziesz na właściwe tory zaangażowania i koncentracji.

3. Planuj zadania - przyjdź do pracy piętnaście minut wcześniej, spisz swoje zadania, zaplanuj priorytety i skup się na konkretnym zadaniu. Nie myśl o tym ile przed Tobą. Pomyślisz o reszcie zadań, kiedy się nimi zajmiesz. Planowanie to porządek w zadaniach. Nie zapomnij o schludnym biurku, bo porządek w papierach, to porządek w głowie.

4. Kontroluj kalendarz, zamiast pozwolić go kontrolować innym. Ten punkt jest mocno związany z poprzednim. Staraj się nie zmieniać zaplanowanych zadań w kalendarzu. Spotkania z partnerami są owocne, ale tutaj potrzeba dyscypliny, jeśli chodzi o ich termin, częstotliwość i czas spędzony na nich.

5. Zrzuć z siebie presję robienia kilku rzeczy naraz. Multitasking jest w cenie, ale nie polega na tym, że odpisujemy na kilka maili w tym samym czasie, lecz na tym, że różne nasze zadania są prowadzone z odpowiednią dynamiką, aby zrealizować je na czas. Do działania na konkretnych zadaniach, polecam technikę pomodoro (zobacz na: tomato-timer.com ). Najogólniej mówiąc – ustawiasz czas na zadanie i odcinasz wszystko, co może Tobie przeszkadzać. Pamiętaj – przez szyjkę w klepsydrze przeciśnie się tylko jedno ziarenko w jednym momencie 😊.

6. Doceń swoją pracę – staraj się patrzeć na to, ile już udało się Tobie zrobić oraz to, że skoro Twoja praca wymaga od Ciebie odpowiedniego wysiłku, to jest warta ćwiczenia Twoich umiejętności. Pamiętaj, że Twoja praca to ułatwienie życia innym ludziom. Pomyśl, kto z niej korzysta i co dzięki temu ma. Takie myślenie podnosi motywację i koncentrację! Nadaj sens swojej pracy. Im więcej będziesz w niej go widzieć, tym łatwiej będzie się Tobie skupić.

7. Postaw na dobrą dietę. U wielu osób kawa pomaga utrzymać koncentrację, dobra dieta również. Ta musi być bogata w białko i żelazo, zielone warzywa i pieczywo pełnoziarniste. Kawę i herbatę dobrze jest zastąpić wodą lub naturalnym sokiem pomarańczowym (wspaniale obniża poziom stresu). Ponadto, zdrowy sen, ruch i świeże powietrze również przyczynią się do lepszej koncentracji.

Pamiętaj, że ćwiczenie optymalizacji pracy, w tym koncentracji, to proces ciągły. Uczymy się go całe życie. Nie zrażaj się trudnościami, pamiętaj o tym, co udało się Tobie zmienić na dobre. Życzę Ci powodzenia i mam nadzieję, że ten artykuł Tobie pomoże.

koncentracja_w_tekscie


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.