Okres próbny – 5 wskazówek jak dobrze wypaść

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Katarzyna
27.05.2020

Tak, udało się! Przeszedłeś przez sito rekrutacyjne, otrzymałeś ofertę pracy i jesteś już częścią zespołu. Jednak jeśli uważasz, że teraz będzie już tylko z górki, to moim zadaniem jest zapewnić Ci miękkie lądowanie. Bowiem to, w jaki sposób zaprezentujesz się na okresie próbnym, finalnie zdecyduje o tym, czy pracodawca przedłuży z Tobą umowę na stałe czy się z Tobą pożegna.

okres_probny_jak_dobrze_wypasc_ad2

Firmy zwykle stosują 3-miesięczny okres próbny, który ma być czasem adaptacji pracownika do nowego miejsca pracy, a także okazją dla pracodawcy do jego poznania. Jest to idealny czas na to, aby zweryfikować czy kompetencje i potencjał, które zauważył w Tobie podczas procesu rekrutacyjnego, znajdą swoje potwierdzenie w codziennej pracy i okażesz się właściwą osobą na to stanowisko.

Poniżej przedstawiam 5 uniwersalnych wskazówek, które pozwolą Ci dobrze przystosować się do nowych warunków panujących u prawodawcy.

1. Bądź otwarty na innych pracowników

Jesteś nową osobą w zespole, tak więc daj się poznać jako osoba otwarta na naukę, która zna swoją wartość, ale nie zadziera nosa. Staraj się poznać wszystkich pracowników, bądź otwarty na pracę w grupie oraz na wymianę doświadczeń. Dobrą okazją do zacieśniania więzi z nowymi kolegami może być np. wspólny obiad lub wyjście na spotkanie integracyjne po pracy. Pozytywne nastawienie, energia i zaangażowanie, ale ponad wszystko bycie sobą i nie udawanie kogoś kim się nie jest – to pomoże Ci zyskać sympatię współpracowników.

okres_probny_jak_dobrze_wypasc_ad1

2. Wykaż się inicjatywą

Co, jako nowy pracownik, na samym starcie wnosisz do organizacji? Powiew świeżości, nową perspektywę, nowe spojrzenie - wykorzystaj to. Bądź pomysłowy, wykaż się zaradnością i innowacyjnością, a współpracownicy i pracodawca na pewno to docenią.

3. Nie plotkuj

Jako nowa osoba w zespole warto abyś pamiętał, że nie warto wdawać się w układy i spory, ani wsłuchiwać w plotki. Pamiętaj, że okres próbny to czas kiedy budujesz swoją markę, a zajmowanie się komentowaniem cudzych zachowań i ich prywatnych spraw, to strata czasu i energii, który możesz przeznaczyć na bardziej produktywne czynności.

okres_probny_jak_dobrze_wypasc_ad3

4. Zadawaj pytania

Zadając pytania unikniesz popełniania błędów, więc nie bój się pytać o kwestie, które są dla Ciebie mało zrozumiałe. Jesteś nowy i masz prawo czegoś nie wiedzieć, a zadawanie pytań nie jest oznaką głupoty czy nadgorliwości. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi.

5. Poproś o feedback

Od początku trwania swojego okresu próbnego zwróć uwagę, żeby regularnie i na bieżąco prosić pracodawcę o informację zwrotną na temat swojej pracy. Po każdym skończonym zadaniu lub projekcie poproś o konkretne wskazówki czy uwagi. Dzięki temu będziesz miał szansę, aby rozwinąć kwalifikacje i kompetencje, które są najbardziej istotne dla Twojego pracodawcy.

okres_probny_jak_dobrze_wypasc_ad4

O autorze

Katarzyna
Katarzyna, specjalista ds. rekrutacji
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Dusza i umysł sportowca, na ciało muszę jeszcze poczekać:) Zdecydowanie od rozmów w sieci z przyjaciółmi wolę spotkania na żywo. W trójce moich umilaczy znajdują się lampka białego wina, odcinek "Przyjaciół" oraz pizza. Cenię sobie równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym, dlatego pracuję w Demant.