Jak napisać dobre CV?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Katarzyna
08.05.2019

Pamiętaj, że często nie ilość, a jakość ma większe znaczenie. Dobre CV to takie, które zawiera wszystkie istotne i cenne dla rekrutera informacje o Tobie, ale nie przekraczające 2 stron A4. Dlaczego? Po prostu w gąszczu informacji i przewertowanych stron rekruter po pierwsze się zmęczy, po drugie straci wątek, a w konsekwencji ucieknie mu połowa informacji.

Dane osobowe

dane_osobowe

To pierwsza informacja którą czyta rekruter. Koniecznie podaj swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania (nie zameldowania!), adres mailowy oraz numer telefonu (bez tego raczej trudno będzie zaprosić Cię na spotkanie;) ). Co prawda nie ma takiego wymogu, ale mile widziane jest dodanie swojego zdjęcia. Pozwolili to wyróżnić Twoje CV i zwiększy Twoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Warto pamiętać, że zdjęcie powinno wyglądać profesjonalnie, bo ono doda Ci powagi i pomoże wzbudzić zaufanie u potencjalnego pracodawcy. Mówimy zdecydowane NIE zdjęciom ze ślubu, w bikini na plaży lub imprezy. Jeśli aplikujesz do firmy poza Twoim miejscem zamieszkania, a odległość jest na tyle duża, że na pierwsze spotkanie będzie Ci trudno dojechać osobiście to warto podać namiary na Skype’a. Obecnie jest to na tyle popularna forma komunikacji, że warto ją wpisać w swoje CV.

Cele zawodowe

 cele_zawodowe

W tym miejscu należy skupić się przede wszystkim na tym, aby jak najlepiej zareklamować swoją osobę. To trochę tak jakbyśmy przedstawiali się nowo poznanej osobie. Warto na górze CV umieścić cel zawodowy: wymień swoje największe osiągnięcia i umiejętności, gdzie chcesz pracować i jak firma skorzysta z zatrudnienia właśnie Ciebie. Jeśli dobrze opiszesz swój cel zawodowy da Ci to na pewno przewagę nad pozostałymi kandydatami, którzy tego nie zrobią. Postaraj się, aby cel zawodowy miał formę kompaktową, maksymalnie 4-5 linijek tekstu. Nie chodzi o to żeby pisać tu cały swój życiorys, ale żeby podać najistotniejsze informacje z punktu widzenia pracodawcy.

Doświadczenie

 doswiadczenie

W tej części skoncentruj się na wpisaniu historii swojego zatrudnienia, z datami wykonywania obowiązków w poszczególnych firmach.  Z własnego doświadczenia powiem, że dużo czytelniejsze są CV skomponowane chronologicznie – zaczynając od dat bieżących. Rekruter to nie jasnowidz, dlatego warto pamiętać o tym żeby przy każdym stanowisku pracy opisać czym się zajmowałeś. Oczywiście rozmowa rekrutacyjna jest od tego żeby doprecyzować i wyjaśnić wiele zagadnień, ale nie zakładaj, że wpisując tylko nazwę stanowiska potencjalny pracodawca zainteresuje się Twoją aplikacją w pierwszej kolejności.

Umiejętności

 umiejetnosci

Większość pracodawców poszukuje kandydatów, którzy nie tylko będą spełniać ich oczekiwania jeśli chodzi o umiejętności twarde (znajomość języków obcych, pakietu Office czy języków programowania wykorzystywanych w danej firmie), ale coraz częściej patrzą na umiejętności miękkie. Te kompetencje są dużo trudniejsze do zmierzenia oraz oceny i często nazywane są zdolnościami osobistymi i interpersonalnymi. Postaraj się dopasować opis swoich umiejętności pod konkretną ofertę pracy. Zwiększa to Twoje szanse na to, że pracodawca będzie Cię postrzegał jako idealnego kandydata. Dodatkowo nie pomyśli, że wysyłasz masowo CV na każdą ofertę dostępną na rynku pracy. Ciekawym rozwiązaniem, który może przyciągnąć wzrok rekrutera, jest ocena poziomu swoich umiejętności za pomocą modułu ocen lub gwiazdek.

Zainteresowania

 zainteresowania

Jeśli myślisz, że hobby i zainteresowania nie są istotnym elementem CV to pragnę wyprowadzić Cię z błędu. Jest to idealne miejsce na to, aby zrobić ciekawą prezentację swojej osoby i podzielić  się tym co interesuje Cię po godzinach pracy. Wiadomo przecież, że nie samą pracą człowiek żyje, a w tym miejscu rekruter może sporo dowiedzieć się na temat Twojej osobowości. Postaw na autentyczność, nie wymyślaj na siłę modnych pasji z którymi sam niewiele masz wspólnego. Zawsze warto wpisać zainteresowania, które bezpośrednio łączą się ze stanowiskiem na które właśnie aplikujesz. Zainteresowania powiązane z pracą znacznie uatrakcyjniają CV.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w stworzeniu takiego CV, które stanie się Twoją przepustką na rozmowę rekrutacyjną. Podsumowując. Pisz krótko i na temat, zawsze podawaj informacje zgodne z prawdą i postaraj się nas zaciekawić :)

Powodzenia!

O autorze

Katarzyna
Katarzyna, specjalista ds. rekrutacji
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Dusza i umysł sportowca, na ciało muszę jeszcze poczekać:) Zdecydowanie od rozmów w sieci z przyjaciółmi wolę spotkania na żywo. W trójce moich umilaczy znajdują się lampka białego wina, odcinek "Przyjaciół" oraz pizza. Cenię sobie równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym, dlatego pracuję w Demant.