Dlaczego branża medyczna produkuje fotele? Dowiedz się więcej o fotelu TRV!

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Wojciech
14.10.2020

DGS Diagnostics, znajdujący się w Mierzynie przy ulicy Zeusa 2, odpowiedzialny jest za produkcję oraz serwis urządzeń do diagnostyki słuchu. Dlaczego zatem możemy znaleźć u nich fotel rodem z filmów science-fiction? Jest na to bardzo prosta odpowiedź!

fotel_w_tekscie_1

Fotel TRV, bo o nim mowa, został wynaleziony w 2003 roku i służy do diagnozowania oraz leczenia łagodnych napadowych położeniowych zawrotów głowy, w skrócie BPPV (Bengin Positional Paroxysmal Vertigo). Jako najczęstszą przyczynę występowania zawrotów głowy można wyróżnić problemy z błędnikiem. W tym miejscu trafiamy do sedna sprawy. Błędnik, który odpowiedzialny jest za zmysł równowagi, znajduję się w uchu wewnętrznym.

Błędnik składa się z kanałów półkolistych, ułożonych w trzech prostopadłych do siebie płaszczyznach. Kanały są wypełnione płynem, a obecne w nim ziarenka (otolity) przemieszczają się podczas ruchów głowy. Otolity drażnią odpowiednie rejony kanałów półkolistych, a informacja o tym wędruje do mózgu. Płyn w przewodach półkolistych (i otolity) wprawiany jest w ruch także podczas chodzenia, co pozwala mózgowiu rejestrować zmiany położenia, kontrolować postawę i położenie ciała w przestrzeni. Mózg i móżdżek bez przerwy oceniają położenie ciała i mogą uruchomić reakcje, które na przykład chronią przed upadkiem. (Źródło - https://epodreczniki.pl/a/ucho---narzad-sluchu-i-rownowagi/D19FNnBQ3)

fotel_w_tekscie_2

fotel_w_tekscie_3
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.

Aby móc zbadać, wykryć i zdiagnozować nieprawidłowość błędnika, czyli któregokolwiek kanału kostnego, należałoby w jakiś sposób wprawić kanały w ruch i rejestrować ten przebieg. Z pomocą przychodzi główny bohater tego artykułu – fotel TRV.

Fotel, choć na pierwszy rzut oka może budzić niepokój, tak naprawdę nie powoduje dużego dyskomfortu w trakcie badania. Pacjent umieszczany jest w fotelu i zabezpieczany szelkami bezpieczeństwa. Do przeprowadzenia badania wymagane są dodatkowo specjalne gogle, które dzięki podczerwieni, rejestrują ruch gałek ocznych. Badanie polega na przesuwaniu pacjenta na trzech płaszczyznach i zatrzymaniu go w dowolnej pozycji w celu przeprowadzenia dokładnego badania.

Tutaj można zobaczyć nagranie prezentujące badanie z użyciem Fotela TRV.

DGS Diagnostics w Mierzynie odpowiedzialne jest za produkcję fotela oraz jego serwis. Do tej pory wykonali już kilka urządzeń tego typu, które sprzedawane są pod marką Interacoustics. Jeśli zainteresował Cię ten temat, to zapraszam do portfolio produktów na stronie producenta: https://www.interacoustics.com/pl/balance.


O autorze

Wojciech
Wojciech, employer branding & communication specialist
Uwielbia kontakty z ludźmi, kreatywną pracę i wyzwania. Człowiek, w którego żyłach zamiast krwi płyną nuty. Jeśli nie ma pod ręką gitary, zagra na grzebieniu.